Knipex KPX8701400 16" XL Cobra® PVC Grip Water Pump Pliers - 400mm
Product code: 292353
Currently in Stock
Delivery Next day from our supplier
Please enter a valid postcode
Supplier delivery
We deliver Monday - Friday, between 7am and 7pm.
For full details on supplier delivered products, please refer to our delivery details page.
The Knipex KPX8701400 16" XL Cobra® PVC Grip Water Pump Pliers are made from chrome vanadium electric steel, which has been forged and multi-stage oil-hardened for excellent durability. The gripping surfaces have special hardened teeth, with hardness approx. 61 HRC to ensure high wear resistance and stable gripping. A press-button action allows fast and firm adjustment directly on the workpiece. The pliers allow fine adjustment, for optimum adaptation to different sizes of workpiece and are self-locking on pipes and nuts to prevent slipping. Their box joint design provides high stability. A reliable catching of the hinge joint ensures no unintentional shifting.
Read more
Read less
Supplier delivery
Product details
  • Length: 400 mm
  • Maximum Jaw Opening: 89 mm
  • Jaw Length: 56 mm
  • Jaw Material: Chrome vanadium steel
  • Type: Water pump pliers
  • Pack Quantity: 1
  • Manufacturer Model No: KPX8701400
  • Brand Name: Knipex
Features & benefits
  • Made from oil-hardened chrome vanadium electric steel
  • Dipped PVC handles
  • Black atramentized finish, polished head
  • Guard prevents operator's fingers being pinched
  • Self-locking
  • 25 x Locking Jaw Positions
  • Drop-forged, heat-treated and hardened chrome vanadium steel jaws
  • Max. jaw opening: 95mm