Knipex KPX9505155 Electrician's Shears - 155mm
Product code: 292362
Currently in Stock
Delivery Next day from our supplier
Please enter a valid postcode
Supplier delivery
We deliver Monday - Friday, between 7am and 7pm.
For full details on supplier delivered products, please refer to our delivery details page.
Read more
Read less
Supplier delivery
Product details
  • Cutting Capacity: 6 mm
  • Range: 0-6 mm
  • Length: 155 mm
  • Blade Material: Polished stainless steel
  • Handle Material: Fiberglass reinforced plastic
  • Type: Electrcian shears
  • Manufacturer Model No: KPX9505155
  • Brand Name: Knipex
Features & benefits
  • Cuts wire
  • Cutting edges made from stainless steel, 56 HRC
  • Multi-component grips, fibreglass-reinforced Integrated cable cutter
  • Crimp area for end sleeves (ferrules) up to 6.0mm²