Draper POL1200/180D Corded 180mm Sander / Polisher - 1200W
Product code: 299644
Out of Stock
Sorry, this product is out of stock
The Draper POL1200/180D Corded 180mm Sander / Polisher is a dual function sander-polisher. Featuring hook and loop base and variable speed control. Supplied with a polishing bonnet, hook and loop backing pad, sanding sheet, adjustable D handle with additional side handle and 3m cable with BS plug.
Read more
Read less
Product details
  • Sanding Surface Length: 180 mm
  • Sanding Surface Width: 180 mm
  • Power Type: Corded
  • Cable Length: 3 m
  • Sheet Size: 180 mm
  • Weight: 3 kg
  • Wattage: 1200 W
  • Voltage: 230 V
  • Type: Car polishers
  • Years Guaranteed: 2
  • Manufacturer Model No: POL1200/180D
  • Brand Name: Draper
Features & benefits
  • Dual function sander-polisher
  • Hook and loop base
  • No Load speed 600 - 3000rpm
  • Pad size 180mm