Knipex KPX9914250 10" Bright Zinc Plated High Leverage Concreter's Nippers - 250mm
Product code: 292359
Currently in Stock
Delivery Next day from our supplier
Please enter a valid postcode
Supplier delivery
We deliver Monday - Friday, between 7am and 7pm.
For full details on supplier delivered products, please refer to our delivery details page.
Read more
Read less
Supplier delivery
Product details
  • Cutting Capacity: Hard: 1.8 mm & medium: 3.3 mm
  • Range: 0-3.3 mm
  • Length: 250 mm
  • Blade Material: Bright zinc plated
  • Handle Material: High grade special tool steel, forged, multi stage oil-hardened
  • Type: Concrete nippers
  • Manufacturer Model No: KPX9914250
  • Brand Name: Knipex
Features & benefits
  • For twisting and cutting wire in one operation
  • Hardened special tool steel with bright zinc plating
  • High leverage for higher cutting performance
  • High damping of cutting stroke reduces strain
  • Ideal for tying submerged positioned steel rods
  • Cuts up to 3.3mm wire